Kullanım Alanları

3D yazıcı çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bu alanlardan en yaygınları bir başlık altında toplamak gerekirse;

  • Seri Üretimi Olmayan Ürünler
  • Hızlı Prototip ve Maket Üretimi
  • Döküm Modeli Üretimi
  • Robot ve Makine Üretimi
  • Kişiye Özel Eşyalar (Hediyelik Eşyalar)

 

1. Seri Üretimi Olmayan Ürünler

Eskiyen herhangi bir eşyanın günümüzde bir parçasını bulmak oldukça zordur. Örnek vermek gerekirse; 10 yıllık bir buzdolabının kapak kolu kırıldığında bu parçayı bulmak neredeyse imkansızdır. Benzer bir örnek arabamızın kalorifer tuşu kırıldığında da bunu set olarak almak zorunda kalabiliyoruz. 3D yazıcı teknolojisi bize bu parçanın birebir kopyasını üretip, orjinalinden farksız bir şekilde kullanabilmemize olanak sağlamaktadır.

 

Seri Üretimi Olmayan Ürün Örneği

 

2. Hızlı Prototip ve Maket Üretimi

3D Yazıcı teknolojileri AR-GE çalışmaları sırasında meydana gelebilecek sorunları öngörmek amacı ile kullanılabilmesinin yanı sıra, seri üretime geçilecek bir objenin prototipini hazırlamanın daha kolay bir şekilde elde edilmesine olanak sağlar. Geleneksel yöntemler kullanılarak üretilecek prototipler hem zaman, hem de maliyet bakımından işimizi oldukça zorlaştırabilir. Bu teknoloji sayesinde saatler içerisinde prototipi üretmek hem kolay hem de maliyeti geleneksel yöntemlere göre daha azdır. Bu da daha az maliyet ve zaman ile hızlı test edilebilir ptototiplere sahip olmamıza imkan verir.

Mühendislik veya mimarlık gibi sektörlerde 3D yazıcı maket üretimi konusunda büyük öneme sahiptir. Satılacak ürünün alıcılar tarafından bilgisayar ortamındaki çizimlerle veya fotoğraflarla değil de, göze daha çok hitap edecek şekilde maketlerinin sunumuyla pazarlanması mümkündür.

Maket Örneği

 

Maket Örneği-2

Hızlı Prototip Örneği

3. Döküm Modeli Üretimi

Döküm yapmak günümüzde kullanılan en yaygın seri üretim yöntemlerinden birisidir. 3D yazıcı teknolojisi ile döküm modeli oluşturabilir, üründeki kusurlar gözlemlenerek kontrol edildikten sonra bu parça üzerinden döküm kalıbı almamıza olanak sağlamaktadır.

 

4. Makine ve Robot Üretimi

3D Yazıcılar kendileri de robot olması ile birlikte, bir 3D yazıcı ile başka bir 3D yazıcı da üretmemize olanak sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile kendi makinemizi veya robotumuzu tasarlayıp, özel parçalarımızı 3D yazıcı ile baskısını aldıktan sonra, şase, elektronik aksam vb. ile montajlayıp her türlü makine ve robotu üretebilmemize imkan vermektedir. Örneğin; Drone, Rc Uçak, 3D yazıcı, Lazer kesim makinesi, Kahve printer vb.

 

Robot Örneği (RC Uçak)

 

5. Kişiye Özel Eşyalar (Hediyelik Eşyalar)

3D yazıcı teknolojisi bize kişiye özel hediyelik eşya sektöründe de oldukça avantaj sağlamaktadır. Bilindiği gibi kişiye özel eşyalar seri üretim yerine el emeği veya CNC teknolojisi ile satışa sunulmaktadır. Fakat 3D yazıcılar sayesinde bu eşyaları hazırlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Üretilen eşyaları son işlemden geçirdikten sonra her alanda kullanmamıza olanak sağlamaktadır.

 

Kişiye Özel Hediyelik Eşya Örneği