Baskı

1. Baskı Nedir?

Yazıcıdan çıkan ürüne baskı, yazdırma işlemine de baskı süreci denilebilir. Oluşturulan veya alınan modelin, kullanılacak filamentin türü ve basılacak ürünün özelliklerine göre belirli sıcaklık ve ayarları yapıldıktan sonra G code dosyası halinde yazıcıya bu modelin tanıtılması ile başlayan bir üretim sürecidir. Baskının süresi yazıcının özelliklerine ve yazdırılacak parçanın detaylarına göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 5x5x5 cm ölçülerinde düz bir küp yaklaşık olarak 2 saatte yazdırılabilir fakat 5x5x5 ölçülerinde kıvrımlı,  detaylı ve üzerinde kabartılı yazılar olan bir ürün 5-6 saatin üzerinde yazdırma süresine çıkabilir.

Baskının sağlamlığını ve kalitesini etkileyen 3 ana unsur vardır. Bunlar kullanılan filament, baskının kalitesi (katman kalınlığı) ve dolgu oranıdır.

 

2. Kullanılan Filament

Baskıda kullanılan filament özelliklerine göre değişiklik gösterse de plastiği eritmek için kullanılan sıcaklık 200 ile 250 derece arasında değişmektedir. Çoğu filament kaliteli bir baskı elde edebilmek adına ortam sıcaklığı da istediği için tabla kısmında da 60 ile 110 derece arası sıcaklıklar kullanılmaktadır. En sık kullanılan filamentler ABS ve PLA’dır.

 

ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren)

ABS filamentler yüksek sıcaklık dayanımına (yaklaşık 80⁰C) sahiptir ve PLA’ya göre mekanik özellikleri daha kuvvetlidir. Mekanik çalışan parçalarda rahatlıkla kullanılabilir. Baskı sırasında koku yapması dezavantajı olarak görülebilir. İnsan sağlığına olumsuz etki ettiği de söylenmektedir. Boyama işlemi ile bunun önüne geçilebilir.

 

PLA (Polilaktik Asit)

PLA filamentler de çok sık tercih edilen malzemelerdir. Sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmediği için deri ile teması fazla olan ürünlerde sıkça kullanılır. Sıcaklık dayanımı düşüktür (yaklaşık 50⁰C) ve deforme olmaya başlar. Mekanik özellikleri de ABS’ye göre oldukça düşüktür. Mekanik akşamlarda kullanılması tercih edilmez.

 

3. Baskı Kalitesi (Katman Kalınlığı)

Katman kalınlığı özelliğine ürünün pikseli diyebiliriz. Baskı esnasında modelimiz ne kadar detaylı olacak ise ona göre katman kalınlığı ayarlanmaktadır. Genellikle katman kalınlığı olarak 50-300 mikron kalınlıklar kullanılmaktadır. 50 mikron en kaliteli, 300 mikron da en pikselli olan baskıdır. Bu katman kalınlıklarının kullanılan 3D yazıcının kalitesine veya basılacak ürünün yüzeylerine göre dışına çıkmak mümkündür. 200 mikron katman kalınlığında basılmış bir ürün gayet yeterli kaliteye sahip bir yüzeye ulaşacaktır. Bazı düz yüzeyli parçalarda genellikle 300 mikron kullanılır çünkü zımpara işlemine maruz kalabilir. Fakat insan yüzü, ufak tefek girinti çıkıntıları olan veya biblo tarzı eşyalar için genellikle 150-200 mikron katman kalınlığı kullanmakta fayda vardır. Eğer baskıda kullanılan hammadde ABS ise aseton buharı ile zımpara yapmaya gerek kalmadan yüzey pürüzleri giderilebilir. Ayrıca baskı kalitesi ne kadar yüksekse baskı süresi de bir o kadar uzamaktadır. Aşağıdaki görselde sırasıyla 300 mikron, 200 mikron, 100 mikron ve 50 mikron katman kalınlığı ile basılmış parçaların örnekleri bulunmaktadır.

 

Baskı Kalitesi

 

4. Dolgu Oranı

Baskıların dış yüzleri her ne kadar düz bir yüzey olsa da, içerisinde % oranları ile boşluklar bırakılmaktadır. Bu hem maliyeti azaltmak için hem de malzemenin daha hafif olmasını sağlamak için önemli bir noktadır. Genellikle %20 doluluk oranı ile baskı alınır fakat mekanik bir parça basılacak ise %30 doluluk oranı parçanın sağlamlığı için yeterli olacaktır. Lithophane tarzı ışık geçirgenliği olacak bir üründe ise %40 ile %50 arasında doluluk oranı ışığın plastikten daha tok geçmesini ve yayılmasını sağlar.

Dolgu Oranı