Modelleme

1. 3D Modelleme Nedir?

Modelleme; var olan veya olmayan 3 boyutlu bir ürünün tüm yüzey ve hatlarının bilgisayar ortamındaki matematiksel yansımasıdır.  Modellemeyi yapabilmek için bir çok farklı program mevcuttur. Bunlardan en bilinenleri ise Solidworks ve 3Ds Max’tır. 3D yazıcıdan çıktı alabilmek için öncelikle elimizde istediğimiz modelin dijital ortamda çizilmiş bir tasarımı olmak zorundadır. Baskının ilk adımı olan modellemeyi elde etmenin iki farklı yöntemi vardır.  Baskısını almak istediğimiz modeller internet üzerinden belirli siteler aracılığı ile bulunabilen hazır modeller (ücretli veya ücretsiz) olabilmenin yanı sıra, 3D tasarım programlarından da baskısını alacağımız modeli oluşturup çıktı alabilmemize imkan vardır.

 

2. Modelleme Nasıl Yapılır?

3D modelleme yapmak belirli bir bilgi birikimi istemektedir. Yeterli eğitimi almış bir kişi modelleme işlemini rahatlıkla yapabilir. Elinizde istediğiniz ürünün hazır modeli varsa bununla baskı almak mümkündür fakat model oluşturulmamış ise teknik resim veya ürünün fotoğrafı, çizimi gibi öğeler belirtilerek ölçülerinin verilmesi ile modelleme yapılabilir.

 

Baskı Alınacak Modelin 3D Yazıcı Diline Çevrilmesi

3D yazıcıların işleyişi CNC makinelere benzer özelliklere sahiptir ve “G code” komutları ile işlem yapmaktadırlar. 3D yazıcıların temel fonksiyonu hızlı prototip ve maket, döküm modeli, seri üretime girmeyecek ürünler, makine ve robot üretimi veya kişiye özel hediyelik eşya vb. ürünler olduğu için model oldukça önem kazanmaktadır. Modelimizi bilgisayar ortamında tasarladıktan sonra yazdırmaya uygun bir formatta kaydederek, kullandığımız program sayesinde işleyip “G code” formatına dönüştürerek her parçanın çıktısını almak mümkündür. Modelimizi Simplfy3D, Cura vb. programlarla yazıcının baskı alabilmesine mümkün formatta kaydedip, bu programlarda ölçülendirmeler yapabiliyoruz.

 

3. 3D Yazıcı Teknolojisinde Modelleme

3D yazıcı teknolojisi sayesinde geleneksel yöntemlerle üretilmesi neredeyse imkansız olan tüm ürünler kolaylıkla elde edilebilmektedir. Bu sebeple model için tasarımcının hayal gücünü zorlayabilecek modeller oluşturması mümkündür. Modellerin tasarımı iç içe oluşmuş parçaların bir bütün halinde çıkması veya çok karmaşık yüzeylerin bir araya gelmesinden de oluşabilir. Bu iki özelliğin aynı anda modellenmesi dahil tüm modeller 3D yazıcı teknolojisi sayesinde bir ürün olarak karşımıza çıkabilir. Burada önemli olan sadece tasarımcının veya ürünü kullanacak kişinin nasıl bir ürün istediğine kalmıştır.

Karmaşık Baskı İmkanı