Son İşlem

Modelimizi belirledik, baskımızı aldık ve son işlem sırasına geldik. Son işlem dediğimiz yazdırılan modelin müşteriye verilmeden önce aseton banyosu, zımpara, boya, vernik gibi işlemlerden geçmesi ve varsa montajının yapılması, ek malzemelerinin (ışık, vida, etiket vb.) takılmasıdır.

Teslimatta belki de en çok zaman alan bölüm son işlem bölümüdür çünkü ince işçilik ve el emeği de gerektirmektedir. 3D yazıcı bilgisinden çok, el sanatları bilmek ürünün son halinin daha çekici gözükmesine yardımcı olmaktadır. Son işlemden sonra ortaya çıkan ürünün hem üreticiyi hem de müşteriyi tatmin etmesi gerektiği için ince elenip sık dokunması ve her detayın özenle yapılması gerekmektedir.

 

Son işlem Aşamaları

1. Aseton Banyosu

ABS ve PLA filamentler baskıda en çok tercih edilen sarf malzemelerin başında gelir. ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren) filament ısı dayanımı ve sağlamlık bakımından PLA (Polilaktik Asit) filamente göre çok daha dayanıklı bir sarf malzemedir. ABS filament saf aseton ile çözülebilen ve gevşeyen bir yapıya sahiptir. Bu durumu avantaja çevirmek tabii ki mümkündür. ABS filamentinden ürettiğimiz baskımızı kontrolümüz altında saf asetona maruz bırakarak kimyasal tepkime ile yüzeydeki hassasiyeti arttırabilme imkanımız vardır. O sebeple saf asetonun son işlemdeki yeri oldukça önemlidir.

Aseton Banyosu

 

2. Zımpara İşlemi

Zımparalama işlemi boyadan önce yüzeyin daha kusursuz bir yapıya sahip olmasında önemli bir etkendir. Hem baskımızın parlak yüzeyini ortadan kaldırarak boyanın tutunmasını sağlar, hem de seri üretim kalitesinde bir ürün elde edebiliriz.

 

3. Macunlama İşlemi

Bazı büyük ve düz yüzeyli parçaların üzerine macunlama işlemi yapılabilmektedir. Macunlama sayesinde yüzey ayna yüzeyi gibi pürüzsüz bir şekilde karşımıza gelmektedir. Bu işlemi yapabildiğimiz parçalar boyama işleminden sonra plastik enjeksiyon kalitesine ulaşır ve yüzey kalitesi bakımından fabrikasyon ürünlerden ayırt etmek oldukça zor hale gelir.

 

4. Boyama İşlemi

Genellikle 3D yazıcı baskılarında su bazlı akrilik boyalar kullanılmaktadır. Sağlığa bir zararı olmayan bu boyalar aynı zamanda yağlı boyadan daha kalıcı bir yapıya da sahiptir. Geniş bir renk paleti ile bize bir çok renk çeşidi de sağlayan su bazlı akrilik boyalar fırça veya tabanca yöntemi ile uygulanabilir.

Su Bazlı Akrilik Boya

 

5. Vernikleme İşlemi

Vernik genellikle biblo veya süs eşyası tarzı baskılarda kullanılan üründür. Bilindiği üzere ürüne parlaklık sağlamaktadır.

 

6. Ek Malzemeler ve Montaj İşlemi

Basılan ürünün türüne göre çeşitli ek malzeme kullanımı olmaktadır. Örneğin lithophane gece lambası baskısında ürünün teslimatı gece lambası ile birlikte montajlı bir şekilde yapılır. Veya mekanik bir düzende vida vb. ürünler ile birlikte ürün son haline kavuşur ve müşteriye sunmaya hazır hale gelir.