3D Modelleme ve Kişiye Özel Üretim

Modelleme; var olan veya olmayan üç boyutlu bir nesnenin tüm yüzey ve hatlarının bilgisayar ortamındaki matematiksel yansımasıdır.  Modelleme yapabilmemize yardımcı olabilmek için birçok farklı program veya paylaşım platformları mevcuttur. 3D yazıcıdan faydalanabilmek için öncelikle elimizde yazdırmak istediğimiz nesnenin dijital ortamda çizilmiş bir modeli olmalıdır. Bu verileri yazdırma işlemi için STL formatına çevirerek 3D yazıcı ile model arasında bir bağlantı sağlamış oluruz. STL formatı yazdırılacak olan nesnenin geometrisini üçgen yüzeyler ile ifade eden dosya biçimidir. STL verideki üçgen yüzeyler aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

STL verideki üçgen yüzeyler [1].

Çok boyutlu yazdırma teknolojileri elinizde olan veya olmayan bir ürünün elle tutulur obje haline dönüşmesinde veya geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Örneğin; aracınızın konsolunda bir tuşu veya eski bir buzdolabının kapı kolu kırık. Bu parçaları tek parça halinde bulamıyor veya buluyorsanız da set olarak satıldığını veya pahalı olduğunu görüyorsanız 3D yazıcı size bu konuda hem maddi anlamında hem zaman bakımından oldukça avantaj sağlamaktadır.

Bunların yanında çok boyutlu yazıcılar hayatımıza girdiğinden beri kişiye özel ürün piyasası daha çok canlanmıştır. Özellikle sağlık sektöründe kullanılan kişiye özel baskılar, hediyelik eşya sektöründe de karşımıza her geçen gün artarak çıkmaktadır. Aşağıda kişiye özel üretilmiş ürünümüz bulunmaktadır. Çok boyutlu yazıcı teknolojisi bize kişiye özel hediyelik eşya sektöründe oldukça avantaj sağlamaktadır. Bilindiği gibi kişiye özel ürünler seri üretim yerine el emeği veya CNC teknolojisi ile satışa sunulmaktadır fakat çok boyutlu yazıcılar sayesinde bu eşyaları ev ortamında hazırlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Üretilen eşyaları son işlem basamaklarından geçirdikten sonra her alanda kullanmamıza olanak sağlamaktadır. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş kişiye özel ürün örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş kişiye özel ürün örneği.

3D Modelleme ve kişiye özel üretim konusunda destek almak istiyorsanız bize buradan ulaşabilir, gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Yazar: Ufuk ÇİFCİ

Güncellenme Tarihi: 21.12.2018

Kaynaklar:

1- Anonymous. (2018, April 14). Hoppel, hoppel [Online]. Available: https://wigglyframes.wordpress.com/2012/04/05/hoppel-hoppel/