Hızlı Prototip ve Silikon Kalıp

Geleneksel yöntemleri kullanarak prototip üretmek ve test etmek, genellikle pahalı ve zaman alıcı işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Prototipi yapılmış ve başlangıç tasarımı test edilmiş bir tasarım sorunlar verirse bu işlem tekrarlanır ve analiz edilir. Fakat bu işlemin tekrarı ile çok büyük zaman ve para kaybı yaşanma ihtimali yüksektir. Çok boyutlu yazıcılar bu durumda devreye girmektedirler.

Çok boyutlu yazdırma teknolojileri AR-GE (araştırma geliştirme) çalışmaları sırasında meydana gelebilecek sorunları öngörmek amacı ile kullanılabilmesinin yanı sıra, seri üretime geçilecek bir objenin prototipini hazırlamanın daha kolay bir şekilde elde edilmesine olanak sağlar. Geleneksel yöntemler kullanılarak üretilecek prototipler hem zaman, hem de maliyet bakımından işimizi oldukça zorlaştırabilir. Bu teknoloji sayesinde saatler içerisinde prototipi üretmek hem kolay hem de maliyeti geleneksel yöntemlere göre daha azdır. Bu da daha az maliyet ve zaman ile hızlı test edilebilir prototiplere sahip olmamıza imkan verir. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş hızlı prototip örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş hızlı prototip örneği [1].

Seri üretimi istenilen ürünün baskısı yapıldıktan sonra kalıbını alarak istediğimiz miktarda, istediğimiz dayanıma ve kullanım koşullarına uygun malzeme seçimi ile üretebilmemiz mümkündür. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş ve kalıbı alındıktan sonra cam dökümü yapılmış ürün örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş ve kalıbı alındıktan sonra cam dökümü yapılmış ürün.

3D yazdırma teknolojisi ile kalıp modeli oluşturmanın yanı sıra döküm kalıbı oluşturmak da mümkündür. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş ve döküm kalıbı olarak kullanılacak ürün örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş ve döküm kalıbı olarak kullanılacak ürün.

Hızlı prototipleme ve silikon kalıp konusunda destek almak istiyorsanız bize buradan ulaşabilir, gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Yazar: Ufuk ÇİFCİ

Güncellenme Tarihi: 21.12.2018

Kaynaklar:

1- 3DDrucker. (2018, April 14). Professioneller desktop 3d farbdrucker [Online]. Available: https://3ddrucker.de/serie/objet-30/