Kullanım Alanları

Seri Üretimi Olmayan Ürünler

3D yazıcılar hayatımıza girdiğinden beri kişiye özel ürün piyasası daha çok canlanmıştır. Özellikle sağlık sektöründe kullanılan kişiye özel baskılar, hediyelik eşya sektöründe de karşımıza her geçen gün artarak çıkmaktadır.

Çok boyutlu yazıcı teknolojisi bize kişiye özel hediyelik eşya sektöründe oldukça avantaj sağlamaktadır. Bilindiği gibi kişiye özel ürünler seri üretim yerine el emeği veya CNC teknolojisi ile satışa sunulmaktadır fakat çok boyutlu yazıcılar sayesinde bu eşyaları ev ortamında hazırlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Üretilen eşyaları son işlem basamaklarından geçirdikten sonra her alanda kullanmamıza olanak sağlamaktadır. 3D yazıcı teknolojisi ile üretilmiş kişiye özel ürün örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazıcı teknolojisi ile üretilmiş kişiye özel ürün örneği.

Hızlı Prototip ve Döküm Modeli

Geleneksel yöntemleri kullanarak prototip üretmek ve test etmek, genellikle pahalı ve zaman alıcı işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Prototipi yapılmış ve başlangıç tasarımı test edilmiş bir tasarım sorunlar verirse bu işlem tekrarlanır ve analiz edilir. Fakat bu işlemin tekrarı ile çok büyük zaman ve para kaybı yaşanma ihtimali yüksektir. Çok boyutlu yazıcılar bu durumda devreye girmektedirler.

Çok boyutlu yazdırma teknolojileri AR-GE (araştırma geliştirme) çalışmaları sırasında meydana gelebilecek sorunları öngörmek amacı ile kullanılabilmesinin yanı sıra, seri üretime geçilecek bir objenin prototipini hazırlamanın daha kolay bir şekilde elde edilmesine olanak sağlar. Geleneksel yöntemler kullanılarak üretilecek prototipler hem zaman, hem de maliyet bakımından işimizi oldukça zorlaştırabilir. Bu teknoloji sayesinde saatler içerisinde prototipi üretmek hem kolay hem de maliyeti geleneksel yöntemlere göre daha azdır. Bu da daha az maliyet ve zaman ile hızlı test edilebilir prototiplere sahip olmamıza imkan verir. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş hızlı prototip örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazıcı teknolojisi ile üretilmiş hızlı prototip örneği [1].

Seri üretimi istenilen ürünün baskısı yapıldıktan sonra kalıbını alarak istediğimiz miktarda, istediğimiz dayanıma ve kullanım koşullarına uygun malzeme seçimi ile üretebilmemiz mümkündür. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş ve kalıbı alındıktan sonra cam dökümü yapılmış ürün örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazıcı teknolojisi ile üretilmiş ve kalıbı alındıktan sonra cam dökümü yapılmış ürün örneği.

Düşük maliyetli prototip üretmenin yanı sıra inşaat ve mühendislik gibi sektörlerde çok boyutu yazdırma teknolojisi maket üretimi konusunda büyük öneme sahiptir. Satılacak ürünün alıcılar tarafından bilgisayar ortamındaki çizimlerle veya fotoğraflarla değil de, göze daha çok hitap edecek şekilde maketlerinin sunumuyla pazarlanması mümkündür. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş maket örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazıcı teknolojisi ile üretilmiş maket örneği [2].

Makine ve Robot Üretimi

Çok boyutlu yazıcıların kendileri de robot olması ile birlikte, bir 3D yazıcı ile başka bir 3D yazıcı da üretmemize olanak sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile kendi makinemizi veya robotumuzu tasarlayıp, özel parçalarımızı 3D yazıcı ile baskısını aldıktan sonra elektronik aksam vb. parçalar ile montajlayıp her türlü makine ve robotu üretebilmemize imkan vermektedir. Örneğin; drone, RC uçak, 3D yazıcı, lazer kesim veya markalama makinesi, kahve printer, özel üretim makineler vb. 3D yazdırma teknolojisi ile üretilmiş drone örneği aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.

3D yazıcı teknolojisi ile üretilmiş drone örneği [3].

Yazar: Ufuk ÇİFCİ

Güncellenme Tarihi: 21.12.2018

Kaynaklar:

1- 3DDrucker. (2018, April 14). Professioneller desktop 3d farbdrucker [Online]. Available: https://3ddrucker.de/serie/objet-30/

2- T. Horsfall. (2018, April 14). Big ben [Online]. Available: https://www.thingiverse.com/thing:2025576

3- Mikrofabricator. (2018, April 14). Latest 3d printed solutions manufactured by crp group and crp usa in aerospace and uav fields on display at ces 2018 [Online]. Available: http://microfabricator.com/articles/view/id/5a4bb5553d2d2e4d4b74dc56/latest-3d-printed-solutions-manufactured-by-crp-group-and-crp-usa-in-aerospace-and-uav-fields-on-display-at-ces-2018